Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się także rehabilitacja pacjentów po operacjach. Uzupełnienie protetyczne stałe i ruchome to najpowszechniejsze instrumenty do odtwarzania warunków zgryzowych stosowane przez specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w zakresie protetyki stomatologicznej. Dowiedz się, czym jest protetyka stomatologiczna i jakie jest jej znaczenie w życiu codziennym.
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Braki w uzębieniu stanowią zmorę wielu dorosłych osób. Do utraty zębów dochodzi z różnych powodów – każdy z nich niesie za sobą identyczny skutek, którego działanie należy możliwie szybko zneutralizować. Uszczerbki w uzębieniu w latach dziecinnych najczęściej wynikają z urazów. Wraz z wiekiem coraz większa cześć przypadków wymagających interwencji dentysty protetyka jest wynikiem choroby próchnicowej. W każdym przypadku konieczna jest szybka reakcja i uzupełnienie braków zębowych, ponieważ zaniedbania tej kwestii może wiązać się z poważnymi długoterminowymi konsekwencjami, które mogą być trudne do wyleczenia w latach późniejszych np. powikłania ortodontyczne, zachowawcze, stawowe.
Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który skupia się na rekonstrukcji pierwotnych właściwości zgryzu. Do jej zadań należy między innymi stosowanie uzupełnień protetycznych. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust), kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych).
Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), a do stałych m.in. uzupełnienia typu inlay / onlay, korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Użyte uzupełnienia, jak na przykład korony, zastępują naturalne zęby zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Przykładem są pełnoceramiczne korony protetyczne, które w najmniejszym stopniu nie odbiegają wizualnie od naturalnych zębów. Rekonstrukcja uzębienia sprawia, że uśmiechanie się zaczyna kojarzyć się ponownie wyłącznie z pozytywnymi uczuciami, a ulubione posiłki zaczynają smakować tak, jak kiedyś.
Protetyka stomatologiczna jest zbawienna również pod względem zdrowotnym. Ubytki w uzębieniu mogą spowodować przyspieszenie zaniku tkanki kostnej, a także przekrzywianie zdrowych zębów. Resorpcja prowadzi także do powstawania luk między zębami, ich osłabienia a w konsekwencji – nawet do zmiany proporcji twarzy i wypadnięcia zdrowych zębów.
Dzięki zastosowaniu rozwiązań protetyki stomatologicznej, pacjent ma ogromne szanse na to, by po utracie zęba uchronić się od szkodliwych konsekwencji braku jednego lub kilku zębów.