Dzieci:

Dzieci

A zatem widzimy się w gabinecie. Jeśli to nie jest wizyta adaptacyjna lub profilaktyczna — poświęcona higienie i fluoryzacji to prawdopodobnie będzie kojarzyła się pacjentowi się z bólem. Zwłaszcza jeżeli mowa o leczeniu próchnicy!

 

Zgodnie z tendencjami w całej medycynie, w tym w stomatologii — kontrola i przeciwdziałanie bólowi staje się podstawowym elementem leczenia. Współczesna anestezjologia i farmakologia pozwala na zniesienie doznań bólowych w 90 do nawet 99% przypadków. Czasem lekarz stomatolog, zanim rozpocznie właściwe leczenie, podejmuje decyzję o podaniu leków przeciwzapalnych, co znacznie zwiększa skuteczność bezbolesnego leczenia.

 

Zatem skoro może boleć albo – co gorsza – już boli, to pojawia się strach i lęk — powszechny i dotyczący praktycznie wszystkich grup wiekowych. Stopień nasilenia lęku jest wypadkową zarówno cech osobowości, jak i doświadczeń własnych. Szczególną grupę pacjentów o bardzo złożonych potrzebach stanowią dzieci. Nie tylko z racji swojej delikatności emocjonalnej, ale także empatii, które przekazują dzieciom rodzice, koledzy itp. Kreujemy w ten sposób bardzo nerwowe i lękliwe zachowania dziecka w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym – tzw. wyuczony strach.

 

Rolą lekarza stomatologa jest zatem opanowanie strachu, lęku i bólu. Zanim dojdziemy do znieczulenia, stosujemy całą paletę środków służących przygotowaniu, czyli uspokojeniu. Sedacja jest bardzo istotna na każdym etapie odwiedzenia gabinetu stomatologicznego, od domu, poprzez poczekalnię, aż po gaz rozweselający podawany w mieszance z “księżniczką Elzą” już na fotelu dentystycznym. Podanie środków uspokajających w zestawieniu ze znieczuleniem miejscowym naukowo określone jest jako sedoanalgezja.

 

Sedoanalgezja, czyli jednoczesne opanowanie lęku i bólu stanowi podstawowe założenie współczesnej współpracy na linii lekarz – pacjent. W poniższych zakładkach znajdziecie więcej informacji o tym, co i kiedy stosujemy.

 

Sedacja farmakologiczna

Gdy doświadczenie, umiejętności i właściwe podejście lekarza dentysty okazują się niewystarczające, konieczne jest uspokojenie, rozluźnienie i zrelaksowanie pacjenta. Dzięki podanym lekom znosimy napięcie emocjonalne. Niektóre środki pozwalają nam także na uzyskanie niepamięci wstecznej.

 

W naszej praktyce jesteśmy zwolennikami użycia do sedacji w pierwszym rzędzie podtlenku azotu. Ewentualnie możemy wesprzeć go farmakologicznie poprzez np. hydroksyzynę. Jednakże dla części trudnych i niewspółpracujących pacjentów zasadne jest zastosowanie środka znanego jako “syrop z niepamięcią wsteczną”. Bywa to rozwiązanie trudne, ale skuteczne jako ostatnia instancja przed skierowaniem na leczenie w znieczuleniu ogólnym.

 

Sedacja wziewna (gaz rozweselający) – podtlenek azotu

Sedację gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia oraz oddzielenia od rzeczywistości. Stan ten osiągamy jest poprzez wdychanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jednakże przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i przytomności pacjenta. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i stosowana u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży (II i III trymestr).

 

Przeciwwskazania do sedacji:

 • katar, niedrożność nosa, znacząco przerośnięte migdałki;

 • implant ślimakowy w uchu;

 • mukowiscydoza, porfiria – choroba genetyczna;

 • stwardnienie rozsiane;

 • I trymestr ciąży;

Przygotowanie pacjenta do sedacji:

 • 2 godziny przed zabiegiem pacjent nie może jeść i pić;

 • proszę ćwiczyć w domu oddychanie przez nos przy otwartych ustach, wciąganie powietrza nosem, zaciąganie się powietrzem – „wąchanie kwiatów”;

 • przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu lub narkotyków;

 • przed zabiegiem nie można przyjmować leków uspokajających czy nasennych;

 • 15 min po zabiegu nie można prowadzić auta.

 

 Znieczulenie

Znieczulenie miejscowe

Najczęściej stosowane w stomatologii procedury zmierzające do właściwego zniesienia bólu obejmują znieczulenia:

 • powierzchniowe
 • nasiękowe i przewodowe
 • śródwięzadłowe

Właściwe znieczulenie poprzedzamy znieczuleniem powierzchniowy w formie żelu – czasem smakowego tak, aby zmniejszyć odczuwanie ukłucia wywoływanego igłą. Substancją aktywną w tych środkach jest najczęściej Lignokaina.

Już prawie zabieramy się za właściwe leczenie po poprzedza je już tylko ukłucie „komara”. Są to najpowszechniejsze tzw. znieczulenia nasiękowe- iniekcyjne lub zdobywające coraz większą popularność znieczulenia śródwięzadłowe. Znieczulenia środwięzadłowe polegają na wstrzyknięciu płynu znieczulającego w szparę ozębnej czyli przestrzeń pomiędzy kością a zębem, za pomocą specjalnych strzykawek ciśnieniowych manualnych np. Citoject solidnej niemieckiej firmy Heraeus-Kulzer (www.heraeus-kulzer.pl). Istotnymi przewagami znieczulenia śródwięzadłowego jest precyzyjne podawanie ułamka ilości środka znieczulającego w porównaniu do znieczulenia nasiękowego. Efekt jest oczywisty, czyli znieczulenie danego zęba, ewentualnie jego sąsiadów co pozwala uniknąć nieprzyjemnego uczucia znieczulenia połowy twarzy.

Znieczulenia przewodowe to już „gruby” temat i gruba igła. Stosowane w zębach stałych dolnych tylnych.

 Znieczulenie ogólne- nie wykonujemy w naszej klinice

Ludzka psychika jest niezbadana (do końca), a reakcje organizmów na podane leki osobniczo zmienne. Zdarza się, że hydroksyzyna działa pobudzająco, a dziecko mimo wysiłków nie daje się wprowadzić w sedację za pomocą gazu.

Jeśli po zastosowaniu kolejno psychoterapii, uspokojenia farmakologicznego nie uzyskujemy koniecznej współpracy zalecamy narkozę.

Ze względu na skomplikowanie procedury, podawane leki, koszt należy przyjąć takie rozwiązanie, jako ostateczne. W zabiegu uzyskujemy całkowite wyleczenie (na dany moment) i otrzymujemy kolejną szansę na profilaktykę i zapobieganie próchnicy w przyszłości. Jest to rozwiązanie zalecane szczególnie przy bardzo licznych ogniskach próchnicy i małych pacjentach.

Jeśli będzie taka konieczność to udzielimy Wam wyczerpujących informacji o ośrodkach, które dają szansę bezpiecznego leczenia w warunkach znieczulenia ogólnego.

 

ZAGADKA:

Jak długo w jamie ustnej współistnieją zęby mleczne i stałe?

ZĘBY MLECZNE:

zeby_mleczne_kolejnosc

ZĘBY STAŁE- DIAGRAM ZĄBKOWANIA

zeby_stale_kolejnosc

Szanowni Państwo,

Witamy serdecznie na stronie naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Siedzibą naszych gabinetów są Żyrardów i Pruszków. Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko dbanie o swoją wizytówkę, ale także dbanie o pewność, że nie zaskoczy nas niespodziewany ból czy długotrwałe leczenie. Dlatego warto regularnie odwiedzać nasze gabinety i pamiętać, że nowoczesny dentysta stara się wykonywać zabiegi całkowicie bez bólu. W naszych gabinetach oferujemy pełen zakres świadczeń ogólnostomatologicznych (stomatologia dorosłych), w tym także endodoncji oraz protetyki. Staramy się, aby zabiegi przebiegały z użyciem znieczulenia w miłej i bezbolesnej atmosferze. Pacjentom trudnym i obarczonym dentofobią oferujemy gaz rozweselający (sedacja wziewna), która uznawana jest za najbezpieczniejszą formę uspokojenia i znieczulenia pacjenta w stomatologii. W naszych gabinetach szczególnie mile widziani są najmłodsi pacjenci. Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest kolejną dziedziną leczenia, która jest dostępna w naszej ofercie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Państwa pociechy mogą czuć strach przed pierwszą wizytą, dlatego oferujemy bezpieczne i skuteczne leczenie zębów oraz doświadczony zespół, który podchodzi z troską do swoich pacjentów. W przypadku leczenia dzieci świetnie sprawdza się sedacja wziewna. Tym samym dentysta dla dzieci nie będzie się kojarzyć z bólem, a najmłodsi chętniej będą dbać o zęby i codzienną higienę jamy ustnej. W ramach naszych specjalizacji oferujemy także leczenie wad zgryzu, w naszym zakresie znajduje się zarówno ortodoncja dziecięca jak i ortodoncja dorosłych. Powinniśmy pamiętać, że leczenie wad zgryzu powinno się rozpocząć jak najszybciej – to gwarantuje szybkie uzyskanie pożądanych efektów. Lekarz konsultujący przedstawi Państwu indywidulany plan leczenia dobierając właściwe rozwiązanie dobierając odpowiedni aparat ruchomy lub aparat stały. Leczenie nawet u dojrzałych osób także jest możliwe i kończy się sukcesami i pięknym uśmiechem – wystarczy tylko umówić się na wizytę! Nasz stomatolog przygotuje plan leczenia, który będzie obejmować ochronę zębów, wypełnienie ubytków oraz wybór odpowiedniego aparatu pod Państwa potrzeby. Leczenie w naszych gabinetach zawsze przebiega w miłej atmosferze – zachęcamy i zapraszam do pierwszej wizyty!

Lek. Dentysta Renata Sznajder