Dzieci:

Dzieci

A zatem widzimy się w gabinecie. Jeśli to nie jest wizyta adaptacyjna, profilaktyczna poświęcona higienie i fluoryzacji to prawdopodobnie będzie bolało 🙂 albo inaczej do niedawna bolało na pewno leczenie próchnicy.

Zgodnie z tendencjami w całej medycynie, w tym w stomatologii, kontrola i przeciwdziałanie bólowi staje się podstawowym elementem leczenia. Współczesna anestezjologia i farmakologia pozwala na zniesienie doznań bólowych w 90 do nawet 99% przypadków. Czasem lekarz stomatologa zanim rozpocznie właściwe leczenie podejmuje decyzję o podaniu leków przeciwzapalnych, co zwiększa skuteczność leczenie bezbólowego.

Zatem skoro może boleć albo co gorsza już boli to pojawia się strach i lęk. Brrrr – powszechny i dotyczący praktycznie wszystkich grup wiekowych. Stopień nasilenia lęku jest wypadkową zarówno cech osobowości, jak również doświadczeń własnych. Szczególną grupę pacjentów o bardzo złożonych potrzebach stanowią dzieci. Nie tylko z racji swojej delikatności emocjonalnej, ale także empatii, które przekazują dzieciom rodzice, koledzy itp. Kreujemy w ten sposób bardzo nerwowe i lękliwe zachowania dziecka w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym – tzw. wyuczony strach.

Rolą lekarza stomatologa jest zatem opanowanie strachu, lęku i bólu. Zanim dojdziemy do znieczulenia stosujemy całą paletę środków służących przygotowaniu, czyli uspokojeniu. Sedajca jest bardzo istotna na każdym etapie wyprawy do gabinetu stomatologicznego, od domu, poprzez poczekalnię, aż po gaz rozweselający podawany w mieszance z “księżniczką Elzą” już na fotelu dentystycznym. Podanie środków uspokajających w zestawieniu ze znieczuleniem miejscowym naukowo określona jest jako sedoanalgezję.

Sedoanalgezja, czyli jednoczesne opanowanie lęku i bólu stanowi podstawowe założenie współczesnej współpracy lekarz-pacjent.

W poniższych zakładkach znajdziecie więcej informacji o tym, co i kiedy stosujemy.

Sedacja farmakologiczna

Gdy doświadczenie, umiejętności i właściwe podejście lekarza dentysty okazują się niewystarczające konieczne jest uspokojenie, rozluźnienie, zrelaksowanie pacjenta. Dzięki podanym lekom znosimy napięcie emocjonalne. Niektóre środki pozwalają nam także na uzyskaniu niepamięci wstecznej.

W stomatologii najczęściej stosujemy:

Hydroksyzynę

( nazwy handlowe: Hydroxisinum; Atarax)- lek uspokajający i przeciwlękowy. Zmniejsza stan napięcia wewnętrznego, niepokój, napięcie lękowe i mięśniowe. Wykazuje właściwości przeciwhistaminowe, cholinolityczne, przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego i wykazuje działanie farmakologiczne już po ok. 15–30 min. Stężenie maksymalne osiągane jest po ok. 2 h. Hydroksyzyna przenika przez barierę krew-mózg oraz przez barierę łożyskową, osiągając większe stężenia w organizmie płodu niż matki. Działanie utrzymuje się przez 6–8 h. Hydroksyzyna jest w znacznym stopniu metabolizowana i wydalana przez nerki.

Więcej przeczytacie tutaj : http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=379

O konieczności, dawce i sposobie podania leku przed wizytą dowiecie się od lekarza dentysty.

Dornicum

– Midazolam to lek o bardzo szybkim i silnym działaniu nasennym i uspokajającym; działa także przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo oraz obniża napięcie mięśniowe. Charakteryzuje się szybkim początkiem i krótkim czasem działania. Preparat jest wskazany do stosowania m.in. jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi. Nie wywołuje senności w ciągu następnego dnia. Cechą charakterystyczną tego leku jest niepamięć. Objawom niepamięci może towarzyszyć zachowanie nieadekwatne do sytuacji. Zjawiska te występują najczęściej w kilka godzin po zastosowaniu preparatu, w tym czasie pacjent powinien mieć możliwość nieprzerwanego 7–8-godzinnego snu.

Więcej o leku tutaj:  http://bazalekow.mp.pl/leki/item?item_id=30871

Dornicum to lek silny, psychoaktywny, o oddziaływaniu znacznie mocniejszym niż np. hydroksyzyna. Musi być stosowany rozważnie, rzadko i pod absolutną kontrolą. Niekontrolowane reakcje na lek mogą być trudne nie tylko dla personelu, ale także dla Rodziców/Opiekunów małych pacjentów.

W naszej praktyce jesteśmy zwolennikami użycia do sedacji w pierwszym rzędzie podtlenku azotu, ewentualnie wspartego farmakologicznie np. hydroksyzyną. Jednakże dla części trudnych i niewspółpracujących pacjentów zasadne jest zastosowanie Dornicum znanego jako “syrop z niepamięcią wsteczną”. Bywa to rozwiązanie trudne, ale skuteczne jako ostatnia instancja przed skierowaniem na leczenie w znieczuleniu ogólnym.

Sedacja wziewna- gaz rozweselający- podtlenek azotu

Sedację gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia oraz oddzielenia od rzeczywistości. Stan ten osiągamy jest poprzez wdychanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jednakże przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i przytomności pacjenta. Metoda ta jest w pełni bezpieczna. Stosowana u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży (II i III trymestr).

Przeciwwskazania do sedacji:

 • katar, niedrożność nosa, znacząco przerośnięte migdałki;
 • implant ślimakowy w uchu;
 • mukowiscydoza, porfiria – choroba genetyczna;
 • stwardnienie rozsiane;
 • I trymestr ciąży;

Przygotowanie pacjenta do sedacji:

 • 2 godziny przed zabiegiem pacjent nie może jeść i pić;
 • proszę ćwiczyć w domu oddychanie przez nos przy otwartych ustach, wciąganie powietrza nosem, zaciąganie się powietrzem – „wąchanie kwiatów”;
 • przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu, być pod wpływem narkotyków;
 • przed zabiegiem nie można przyjmować leków uspokajających (barbituranów np. Luminal), leków nasennych;
 • 15 min po zabiegu nie można prowadzić auta.

 

 Znieczulenie

Znieczulenie miejscowe

Najczęściej stosowane w stomatologii procedury zmierzające do właściwego zniesienia bólu obejmują znieczulenia:

 • powierzchniowe
 • nasiękowe i przewodowe
 • śródwięzadłowe

Właściwe znieczulenie poprzedzamy znieczuleniem powierzchniowy w formie żelu – czasem smakowego tak, aby zmniejszyć odczuwanie ukłucia wywoływanego igłą. Substancją aktywną w tych środkach jest najczęściej Lignokaina.

Już prawie zabieramy się za właściwe leczenie po poprzedza je już tylko ukłucie „komara”. Są to najpowszechniejsze tzw. znieczulenia nasiękowe- iniekcyjne lub zdobywające coraz większą popularność znieczulenia śródwięzadłowe. Znieczulenia środwięzadłowe polegają na wstrzyknięciu płynu znieczulającego w szparę ozębnej czyli przestrzeń pomiędzy kością a zębem, za pomocą specjalnych strzykawek ciśnieniowych manualnych np. Citoject solidnej niemieckiej firmy Heraeus-Kulzer (www.heraeus-kulzer.pl). Istotnymi przewagami znieczulenia śródwięzadłowego jest precyzyjne podawanie ułamka ilości środka znieczulającego w porównaniu do znieczulenia nasiękowego. Efekt jest oczywisty, czyli znieczulenie danego zęba, ewentualnie jego sąsiadów co pozwala uniknąć nieprzyjemnego uczucia znieczulenia połowy twarzy.

Znieczulenia przewodowe to już „gruby” temat i gruba igła. Stosowane w zębach stałych dolnych tylnych.

 Znieczulenie ogólne- nie wykonujemy w naszej klinice

Ludzka psychika jest niezbadana (do końca), a reakcje organizmów na podane leki osobniczo zmienne. Zdarza się, że hydroksyzyna działa pobudzająco, a dziecko mimo wysiłków nie daje się wprowadzić w sedację za pomocą gazu.

Jeśli po zastosowaniu kolejno psychoterapii, uspokojenia farmakologicznego nie uzyskujemy koniecznej współpracy zalecamy narkozę.

Ze względu na skomplikowanie procedury, podawane leki, koszt należy przyjąć takie rozwiązanie, jako ostateczne. W zabiegu uzyskujemy całkowite wyleczenie (na dany moment) i otrzymujemy kolejną szansę na profilaktykę i zapobieganie próchnicy w przyszłości. Jest to rozwiązanie zalecane szczególnie przy bardzo licznych ogniskach próchnicy i małych pacjentach.

Jeśli będzie taka konieczność to udzielimy Wam wyczerpujących informacji o ośrodkach, które dają szansę bezpiecznego leczenia w warunkach znieczulenia ogólnego.

 

ZAGADKA:

Jak długo w jamie ustnej współistnieją zęby mleczne i stałe?

ZĘBY MLECZNE:

zeby_mleczne_kolejnosc

ZĘBY STAŁE- DIAGRAM ZĄBKOWANIA

zeby_stale_kolejnosc

Szanowni Państwo,

Witamy serdecznie na stronie naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Siedzibą naszych gabinetów są Żyrardów i Pruszków. Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko dbanie o swoją wizytówkę, ale także dbanie o pewność, że nie zaskoczy nas niespodziewany ból czy długotrwałe leczenie. Dlatego warto regularnie odwiedzać nasze gabinety i pamiętać, że nowoczesny dentysta stara się wykonywać zabiegi całkowicie bez bólu. W naszych gabinetach oferujemy pełen zakres świadczeń ogólnostomatologicznych (stomatologia dorosłych), w tym także endodoncji oraz protetyki. Staramy się, aby zabiegi przebiegały z użyciem znieczulenia w miłej i bezbolesnej atmosferze. Pacjentom trudnym i obarczonym dentofobią oferujemy gaz rozweselający (sedacja wziewna), która uznawana jest za najbezpieczniejszą formę uspokojenia i znieczulenia pacjenta w stomatologii. W naszych gabinetach szczególnie mile widziani są najmłodsi pacjenci. Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest kolejną dziedziną leczenia, która jest dostępna w naszej ofercie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Państwa pociechy mogą czuć strach przed pierwszą wizytą, dlatego oferujemy bezpieczne i skuteczne leczenie zębów oraz doświadczony zespół, który podchodzi z troską do swoich pacjentów. W przypadku leczenia dzieci świetnie sprawdza się sedacja wziewna. Tym samym dentysta dla dzieci nie będzie się kojarzyć z bólem, a najmłodsi chętniej będą dbać o zęby i codzienną higienę jamy ustnej. W ramach naszych specjalizacji oferujemy także leczenie wad zgryzu, w naszym zakresie znajduje się zarówno ortodoncja dziecięca jak i ortodoncja dorosłych. Powinniśmy pamiętać, że leczenie wad zgryzu powinno się rozpocząć jak najszybciej – to gwarantuje szybkie uzyskanie pożądanych efektów. Lekarz konsultujący przedstawi Państwu indywidulany plan leczenia dobierając właściwe rozwiązanie dobierając odpowiedni aparat ruchomy lub aparat stały. Leczenie nawet u dojrzałych osób także jest możliwe i kończy się sukcesami i pięknym uśmiechem – wystarczy tylko umówić się na wizytę! Nasz stomatolog przygotuje plan leczenia, który będzie obejmować ochronę zębów, wypełnienie ubytków oraz wybór odpowiedniego aparatu pod Państwa potrzeby. Leczenie w naszych gabinetach zawsze przebiega w miłej atmosferze – zachęcamy i zapraszam do pierwszej wizyty!

Lek. Dentysta Renata Sznajder