Stomatolog, dentysta – Pruszków – Risorius

Pruszków
ul. Ołówkowa 1e,
tel. 512 811 301

Zarejestruj się



Żyrardów
ul. Limanowskiego 30
tel. 512 810 402

Zarejestruj się

Stomatologia dziecięca

Podczas pracy z dziećmi bardzo ważna jest edukacja – dziecko musi wiedzieć że dbałość o zęby zaprocentuje w przyszłości

A zatem widzimy się w gabinecie. Jeśli to nie jest wizyta adaptacyjna, profilaktyczna poświęcona higienie i fluoryzacji to prawdopodobnie będzie bolało 🙂 albo inaczej do niedawna leczenie próchnicy bolało na pewno.

Zgodnie z tendencjami w całej medycynie, w tym w stomatologii, kontrola i przeciwdziałanie bólowi staje się podstawowym elementem leczenia. Współczesna anestezjologia i farmakologia pozwala na zniesienie doznań bólowych w 90 do nawet 99% przypadków. Czasem lekarz stomatologa zanim rozpocznie właściwe leczenie podejmuje decyzję o podaniu leków przeciwzapalnych, co zwiększa skuteczność leczenie bez bólu.

Zatem skoro może boleć albo co gorsza już boli to pojawia się strach i lęk. Brrrr – powszechny i dotyczący praktycznie wszystkich grup wiekowych. Stopień nasilenia lęku jest wypadkową zarówno cech osobowości, jak również doświadczeń własnych. Szczególną grupę pacjentów o bardzo złożonych potrzebach stanowią dzieci. Nie tylko z racji swojej delikatności emocjonalnej, ale także empatii, które przekazują dzieciom rodzice, koledzy itp. Kreujemy w ten sposób bardzo nerwowe i lękliwe zachowania dziecka w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym – tzw. wyuczony strach.

Rolą lekarza stomatologa jest zatem opanowanie strachu, lęku i bólu. Zanim dojdziemy do znieczulenia stosujemy całą paletę środków służących przygotowaniu, czyli uspokojeniu.

Sedacja jest bardzo istotna na każdym etapie wyprawy do gabinetu stomatologicznego, od domu, poprzez poczekalnię, aż po gaz rozweselający podawany w mieszance z “księżniczką Elzą” już na fotelu dentystycznym. Podanie środków uspokajających w zestawieniu ze znieczuleniem miejscowym naukowo określona jest jako sedoanalgezję. Sedoanalgezja, czyli jednoczesne opanowanie lęku i bólu stanowi podstawowe założenie współczesnej współpracy lekarz-pacjent. W poniższych zakładkach znajdziecie więcej informacji o tym, co i kiedy stosujemy.

Sedacja farmakologiczna

Gdy doświadczenie, umiejętności i właściwe podejście lekarza dentysty okazują się niewystarczające konieczne jest uspokojenie, rozluźnienie, zrelaksowanie pacjenta. Dzięki podanym lekom znosimy napięcie emocjonalne. Niektóre środki pozwalają nam także na uzyskaniu niepamięci wstecznej.

W naszej praktyce jesteśmy zwolennikami użycia do sedacji w pierwszym rzędzie podtlenku azotu, ewentualnie wspartego farmakologicznie np. hydroksyzyną. Jednakże dla części trudnych i niewspółpracujących pacjentów zasadne jest zastosowanie Dormicum znanego jako “syrop z niepamięcią wsteczną”. Bywa to rozwiązanie trudne, ale skuteczne jako ostatnia instancja przed skierowaniem na leczenie w znieczuleniu ogólnym.

Sedacja wziewna – gaz rozweselający- podtlenek azotu

Sedację gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia oraz oddzielenia od rzeczywistości. Stan ten osiągamy jest poprzez wdychanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jednakże przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i przytomności pacjenta. Metoda ta jest w pełni bezpieczna. Stosowana u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży (II i III trymestr).

Przeciwwskazania do sedacji:

  • katar, niedrożność nosa, znacząco przerośnięte migdałki;
  • implant ślimakowy w uchu;
  • mukowiscydoza, porfiria – choroba genetyczna;
  • stwardnienie rozsiane;
  • I trymestr ciąży;

Przygotowanie pacjenta do sedacji:

  • 2 godziny przed zabiegiem pacjent nie może jeść i pić;
  • proszę ćwiczyć w domu oddychanie przez nos przy otwartych ustach, wciąganie powietrza nosem, zaciąganie się powietrzem – „wąchanie kwiatów”;
  • przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu, być pod wpływem narkotyków;
  • przed zabiegiem nie można przyjmować leków uspokajających (barbituranów np. Luminal), leków nasennych;
  • 15 min po zabiegu nie można prowadzić auta.

 

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca jest działem stomatologii przeznaczonym dla najmłodszych naszych Pacjentów. Pedodonci, czyli dentyści posiadający doświadczenie w zakresie stomatologii dziecięcej, potrafią sprawić, że dziecko podejdzie z uśmiechem do pierwszej i  każdej kolejnej wizyty.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Rodzice często twierdzą, że skoro zęby mleczne i tak wypadną, to nie ma potrzeby ich leczyć. Nieleczone zęby, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie małego Pacjenta, a także na dopiero wyrzynające się zęby stałe.

Leczenie zębów mlecznych jest konieczne, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Choroba próchnicowa jest bowiem chorobą zakaźną i zaraz za zaatakowanymi zębami mlecznymi, wyrastają uszkodzone już przez próchnicę zęby stałe. Dentysta dla dzieci, czyli pedodonta, jest w stanie sprawić, że każda wizyta będzie dla dziecka możliwie bezbolesna.

Stomatologia dziecięca – zabiegi dla najmłodszych

Stomatologia dziecięca zajmuje się głównie zabiegami profilaktycznymi oraz prostymi zabiegami chirurgicznymi, a także rozpoznawaniem wad zgryzu kwalifikujących do leczenia ortodontycznego.

Fluoryzacja

Fluoryzacja służy wzmocnieniu szkliwa zębów. W konsekwencji, zęby są bardziej odporne m.in. na rozwój próchnicy – najczęstszą zmorę dziecięcej jamy ustnej. Zabieg ten polega na nałożeniu na zęby żelu, pianki lub lakieru zawierającego w składzie fluor o określonym stężeniu. Fluoryzację zawsze łączymy z zabiegiem higienizacyjnym, aby miała ona trwały efekt i oczekiwaną skuteczność.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych

Próchnica jest chorobą, z którą zmaga się ponad 80% polskich dzieci. Leczenie próchnicy nieodzownie kojarzy się z wierceniem – jest to konieczne w dalszych etapach rozwoju choroby. Dentysta dla dzieci będzie w stanie odszukać i usunąć zmiany próchnicowe, które są jeszcze na wczesnym etapie – bez konieczności użycia wiertła. Przypadki Pacjentów z zaawansowaną próchnicą lub tych obciążonych dentofobią lub nie wykazujących współpracy  – dentysta dziecięcy może leczyć z użyciem gazu rozweselającego tj. podtlenku azotu, czyli w sedacji wziewnej. Wczesną próchnicę można natomiast opracować za pomocą abrazji powietrznej. Wszystkie te techniki mamy dostępne w naszym gabinecie.      

Usuwanie zębów mlecznych

Pedodonci zajmują się również usuwaniem zębów mlecznych. Zęby mleczne z reguły wypadają same, jednak czasem konieczność ich usunięcia jest uzasadniona – zdarza się, że zęby mleczne całkowicie utrudniają wyrzynanie zębów stałych, są źródłem poważnych zakażeń, czy też łamią się na wskutek urazów – upadku lub uderzenia.

Lakowanie i lakierowanie

Lakierowanie i lakowanie to dwa różne zabiegi, jednak mające podobny cel. Lakowanie polega na dokładnym zabezpieczeniu szczelin i bruzd znajdujących się na zębach, a lakierowanie – na pokryciu wszystkich zębów lakierem, który w składzie zawiera fluor o wysokim stężeniu. Celem obydwu zabiegów jest m.in. ochrona zębów przed próchnicą.

Podcinanie wędzidełka języka

Jest to niezwykle szybki i krótki zabieg, który jest zwykle bagatelizowany przez pediatrów i neonatologów. Konsekwencją krótkiego wędzidełka jest upośledzona zdolność do ssania piersi, a co za tym idzie – brak sytości, niepokój, marudzenie. Na dalszym etapie istnieje wysokie prawdopodobieństwo nieprawidłowego rozwoju aparatu mowy. W naszym gabinecie, dzięki sprawdzonej metodzie elektro-koagulacji wykonujemy zabiegi u dzieci od kilkutygodniowych maluszków do kilkulatków.

Cennik zabiegów

  • KONSULTACJA PEDODONTYCZNA 150 zł
  • WIZYTA BEZ LECZENIA (DOT. DZIECI NIEWSPÓŁPRACUJĄCYCH) 100 zł
  • PIERWSZA WIZYTA - KONSULTACJA Z ADAPTACJĄ 200 zł
  • CZYSZCZENIE ZĘBÓW MLECZNYCH / STAŁYCH 150 - 300 zł
  • SEDACJA GAZEM ROZWESELAJĄCYM (PLUS MASKA 40 ZŁ) 150 - 200 zł
  • DORMICUM (LEK Z NIEPAMIĘCIĄ WSTECZNĄ) 200 ZŁ
  • ZNIECZULENIE 50 ZŁ
  • LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW MLECZNYCH 220 - 250 zł
  • LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW STAŁYCH 300 - 350 zł
  • DEWITALIZACJA ZĘBA MLECZNEGO 200 zł
  • LAKOWANIE 200 – 250 zł
  • LECZENIE KANAŁOWE ZĘBA MLECZNEGO 100 zł
  • USUNIĘCIE ZĘBA MLECZNEGO 150 – 200 zł
  • CHIRURGICZNE USUNIĘCIE ZĘBA MLECZNEGO 250 zł
  • WIZYTA KONTROLNA PO URAZIE 150 zł

umów się na wizytę

    Wypełnij i wyślij formularz, a my postaramy się odezwać do Ciebie w ciągu kilku najbliższych godzin!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Administratorem danych osobowych jest Risorius Stomatologia Renata Sznajder, Olówkowa 1A lok92, Przychodnia Ordynatorska, 05-800 Pruszków. Pani(a) dane zbierane są w celu przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę w naszej placówce. Podstawą przetwarzania danych jest Pani(a) zgoda. Dane przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji umówionej wizyty. Ma Pan(i) prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu do przetwarzania, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda jest dobrowolna i świadoma, jednakże niezbędna do przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę.

    Call Now Button
    Call Now ButtonUmów wizytę