Stomatolog, dentysta – Pruszków – Risorius

Pruszków
ul. Ołówkowa 1e,
tel. 512 811 301

Zarejestruj się



Żyrardów
ul. Limanowskiego 30
tel. 512 810 402

Zarejestruj się

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się także rehabilitacja pacjentów po operacjach. Uzupełnienie protetyczne stałe i ruchome to najpowszechniejsze instrumenty do odtwarzania warunków zgryzowych stosowane przez specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w zakresie protetyki stomatologicznej. Dowiedz się, czym jest protetyka stomatologiczna i jakie jest jej znaczenie w życiu codziennym.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Braki w uzębieniu stanowią zmorę wielu dorosłych osób. Do utraty zębów dochodzi z różnych powodów – każdy z nich niesie za sobą identyczny skutek, którego działanie należy możliwie szybko zneutralizować. Uszczerbki w uzębieniu w latach dziecinnych najczęściej wynikają z urazów. Wraz z wiekiem coraz większa cześć przypadków wymagających interwencji dentysty protetyka jest wynikiem choroby próchnicowej. W każdym przypadku konieczna jest szybka reakcja i uzupełnienie braków zębowych, ponieważ zaniedbania tej kwestii może wiązać się z poważnymi długoterminowymi konsekwencjami, które mogą być trudne do wyleczenia w latach późniejszych np. powikłania ortodontyczne, zachowawcze, stawowe.

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który skupia się na rekonstrukcji pierwotnych właściwości zgryzu. Do jej zadań należy między innymi stosowanie uzupełnień protetycznych. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust), kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), a do stałych m.in. uzupełnienia typu inlay / onlay, korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne). 

Użyte uzupełnienia, jak na przykład korony, zastępują naturalne zęby zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Przykładem są pełnoceramiczne korony protetyczne, które w najmniejszym stopniu nie odbiegają wizualnie od naturalnych zębów. Rekonstrukcja uzębienia sprawia, że uśmiechanie się zaczyna kojarzyć się ponownie wyłącznie z pozytywnymi uczuciami, a ulubione posiłki zaczynają smakować tak, jak kiedyś.

Protetyka stomatologiczna jest zbawienna również pod względem zdrowotnym. Ubytki w uzębieniu mogą spowodować przyspieszenie zaniku tkanki kostnej, a także przekrzywianie zdrowych zębów. Resorpcja prowadzi także do powstawania luk między zębami, ich osłabienia a w konsekwencji – nawet do zmiany proporcji twarzy i wypadnięcia zdrowych zębów.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań protetyki stomatologicznej, pacjent ma ogromne szanse na to, by po utracie zęba uchronić się od szkodliwych konsekwencji braku jednego lub kilku zębów.

Czym są korony protetyczne?

Korona protetyczna służy odbudowie zęba, który jest uszkodzony. Używa się jej przy zębach zniszczonych na skutek działania próchnicy, czy też złamaniach zębów; korona protetyczna sprawdzi się także w przypadku startej lub przebarwionej naturalnej korony zęba.

Ząb z występującymi ubytkami nie spełnia właściwie swojej funkcji. Pęknięcia i zagłębienia stanowią idealne środowisko dla bakterii, które mogą rozwijać się i prowadzić do dalszego niszczenia zębów. Wskazane jest, aby w takich sytuacjach rozważyć użycie koron protetycznych, które zapobiegną dalszemu psuciu zębów.

Użycie koron protetycznych w większości przypadków jest też wskazane po leczeniu kanałowym, podczas którego naturalna korona zęba ulega uszkodzeniu.

Korony protetyczne – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów koron protetycznych. Ich zróżnicowanie wynika z zastosowania oraz materiału użytego do produkcji. Do najpopularniejszych koron należą: porcelanowe na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne i cyrkonowe. Korony, w zależności od indywidualnych warunków pacjenta, mogą być osadzone na włóknie szklanym – łączącym pozostały korzeń z koroną, metalowym wkładzie koronowo-korzeniowym – wykonywanym w zależności od potrzeb z różnych stopów metali, a także, jeśli nie udało się zachować naturalnego korzenia zęba – na wszczepionym wcześniej implancie.

Implanty stomatologiczne stanowią idealne zastępstwo dla naturalnego korzenia zęba. Używa się ich jako podstawy dla odbudowy protetycznej – mostu, protezy lub korony. Implanty wyróżniają się wysoką stabilnością i bardzo długim czasem przydatności.

Pacjenci, dla których walory estetyczne są szczególnie istotne, powinni zdecydować się na koronę pełnoceramiczną lub porcelanową. Korona porcelanowa stanowi świetny kompromis między ceną a jakością, dlatego też cieszy się ona największą popularnością wśród naszych Pacjentów.

Mniejsze uzupełnienia uszkodzonych koron zębów stanowią uzupełnienia typu onlay – inlay.

W naszych gabinetach wykonujemy również korony tymczasowe, które świetnie sprawdzają się jako ochrona w etapie oczekiwania na koronę właściwą.

Czym są mosty protetyczne?

Mosty protetyczne mają bardziej złożoną budowę. W ich konstrukcji wyróżnia się dwa filary oraz przęsło. Filarami są korony protetyczne, które nakłada się na oszlifowane wcześniej zęby, pomiędzy którymi występuje ubytek. Przęsło pełni funkcję nośnika korony, która jest połączona z naturalnymi zębami.

Mosty, w przeciwieństwie do protez, stanowią stałe uzupełnienie ubytków. Do użycia mostu protetycznego konieczne jest szlifowanie zębów, które będą stanowić fundament dla filarów. Most protetyczny sprawdzi się nawet wtedy, gdy uzupełnienia wymagają trzy sąsiadujące zęby.

Przed wykonaniem mostu stomatolog musi upewnić się, że zęby, które będą stanowić filar, są odpowiednio mocno osadzone w szczęce bądź w żuchwie – umieszczenie mostu stanowi dla nich dodatkowe obciążenie. 

Mosty protetyczne – rodzaje

Popularność poszczególnych mostów wygląda podobnie i tak, jak w przypadku koron – pacjenci najczęściej decydują się na mosty porcelanowe. Mosty pełnoceramiczne, a także te oparte na koronach cyrkonowych, również są warte uwagi. Warto jest dowiedzieć się, jakie korzyści wynikają z posiadania poszczególnych mostów, a także jakie przeciwwskazania stanowią przeszkodę w ich zastosowaniu. Wszystkiego tego Pacjenci dowiadują się podczas konsultacji w naszym Gabinecie, podczas której omówione są możliwości leczenia.

Ze względu na koszty niektórych rodzajów prac protetycznych a także poprzedzających je zabiegów (na przykład implanotologicznych) warto rozważyć wykorzystanie systemów ratalnych takich, jak np. MediRaty – dostępny w naszym gabinecie.    

Cennik zabiegów

  • KONSULTACJA PROTETYCZNA 150 zł
  • MINI PROTEZA / 1 ZĄB 600 zł
  • PROTEZA AKRYLOWA 1500 - 2000 zł
  • PROTEZA SZKIELETOWA 3000 zł
  • WKŁAD KORONOWO-KORZENIOWY 550 - 650 zł
  • KORONA KOMPOZYTOWA 1000 zł
  • KORONA PORCELANOWA 1200 – 1300 zł
  • KORONA PEŁNOCERAMICZNA 1600 - 2100 zł

umów się na wizytę

    Wypełnij i wyślij formularz, a my postaramy się odezwać do Ciebie w ciągu kilku najbliższych godzin!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Administratorem danych osobowych jest Risorius Stomatologia Renata Sznajder, Olówkowa 1A lok92, Przychodnia Ordynatorska, 05-800 Pruszków. Pani(a) dane zbierane są w celu przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę w naszej placówce. Podstawą przetwarzania danych jest Pani(a) zgoda. Dane przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji umówionej wizyty. Ma Pan(i) prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu do przetwarzania, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda jest dobrowolna i świadoma, jednakże niezbędna do przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę.

    Call Now Button
    Call Now ButtonUmów wizytę