Stomatolog, dentysta – Pruszków – Risorius

Pruszków
ul. Ołówkowa 1e,
tel. 512 811 301

Zarejestruj się



Żyrardów
ul. Limanowskiego 30
tel. 512 810 402

Zarejestruj się

Smog – jak wpływa na zdrowie?

Gdy oddychamy powietrzem, absorbujemy, oprócz tlenu i azot, wiele innych cząstek w nim zawieszonych. Niektóre są dla ludzkiego organizmu bezpieczne, ale wiele stanowi zagrożenie dla zdrowia. Kiedy zostają przekroczone dopuszczalne liczby cząstek pyłu zawieszonego lub węglowodorów aromatycznych, głównie benzoalfapirenu, tlenków azotu,siarki, tlenków węgla i ozonu, dochodzi do niekorzystnych zjawisk w obrębie układu oddechowego. Niektóre substancje, szczególnie pył zawieszony o średnicy 2,5 mikrometra i mniejszy, mają tendencję do wnikania przez pęcherzyki płucne do krwioobiegu i uszkadzają większość narządów.
Jest wiele dowodów na niekorzystny wpływ zmian spowodowanych smogiem. Układ oddechowy to filtr organizmu, może absorbować stanem zapalnym lub alergią na na patogeny i związki.

Początkowo sądzono, że najbardziej poszkodowanym przez zanieczyszczenia powietrza są płuca. Okazuje się, że w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych może wystąpić stan zapalny z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Pył zawieszony może uszkadzać komórki, zmieniać ich funkcjonowanie, a nawet przestrajać immunologicznie.

Duży problem to również kwestia odporności układu oddechowego.

osoby oddychające powietrzem nadmiernie zanieczyszczonym częściej chorują a dzieci nawet dwu-, trzykrotnie częściej.

płuca oddychające zanieczyszczonym powietrzem reagują intensywniej także na alergeny.

miażdżyca występuje intensywniej, częściej i szybciej w momencie, gdy oddychamy powietrzem z pyłem zawieszonym PM lub dużym stężeniem węglowodorów aromatycznych.

podczas incydentów smogowych zdecydowanie więcej osób z zaburzeniami rytmu serca, migotania przedsionków, napadów częstoskurczu nadkomorowego zgłasza się do lekarzy lub na SOR.

Następny duży problem jest narażenie płodu na negatywny wpływ zanieczyszczenia środowiska🤰🤰🤰

Matki żyjące w zanieczyszczonej atmosferze przekazują swoim dzieciom, przez łożysko dużą ilość szkodliwych cząstek stałych i węglowodorów aromatycznych.

Badania przeprowadzone w Krakowie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski pokazują, że kobiety rodziły mniejsze dzieci, o mniejszej główce i mniejszej masie urodzeniowej. Noworodki częściej chorowały, częściej rozwijała się u nich astma oskrzelowa.
Natomiast badania prowadzone w USA i Kanadzie wskazują, że u osób mieszkających na terenach, gdzie pył zawieszony i węglowodory aromatyczne występują w nadmiarze, częściej rozwijają się choroby neurodegeneracyjne, szczególnie choroby Alzheimera i demencja starcza.

Wpływ smogu na zęby

osłabiając szkliwo i sprzyjając jego demineralizacji – kwaśne cząstki smogu przedostają się do jamy ustnej podczas uśmiechania się lub jedzenia, wskutek czego tkanka mineralna zębów ulegnie przejściowemu rozmiękczeniu; w cieniuteńkiej warstwie zewnętrznej utraty minerałów nie da się zobaczyć gołym okiem, ale skutki demineralizacji w postaci zwiększonej podatności na próchnic

działając kancerogennie (rakotwórczo) – zakwaszenie środowiska sprzyja niedotlenieniu komórek, które może spowodować uszkodzenie zawartego w komórkach materiału genetycznego i inicjować przekształcenie niektórych komórek w nowotwory;

wpływając negatywnie na kolor szkliwa – zawieszone w pyle cząstki osadzają się na szkliwie i przyciemniają je. Wprawdzie po okresowym kontakcie ze smogiem nie trzeba od razu decydować się na wybielanie zębów, ale z czasem, po wielu latach biernego palenia, zęby trzeba będzie wybielić.

 

umów się na wizytę

    Wypełnij i wyślij formularz, a my postaramy się odezwać do Ciebie w ciągu kilku najbliższych godzin!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Administratorem danych osobowych jest Risorius Stomatologia Renata Sznajder, Olówkowa 1A lok92, Przychodnia Ordynatorska, 05-800 Pruszków. Pani(a) dane zbierane są w celu przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę w naszej placówce. Podstawą przetwarzania danych jest Pani(a) zgoda. Dane przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji umówionej wizyty. Ma Pan(i) prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu do przetwarzania, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda jest dobrowolna i świadoma, jednakże niezbędna do przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę.

    Call Now Button
    Call Now ButtonUmów wizytę