Stomatolog, dentysta – Pruszków – Risorius

Pruszków
ul. Ołówkowa 1e,
tel. 512 811 301

Zarejestruj sięŻyrardów
ul. Limanowskiego 30
tel. 512 810 402

Zarejestruj się

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to wszystkie działania mające na celu efektywne zapobieganie wszelkim chorobom atakującym szkliwo oraz przyzębie, ze szczególnym skupieniem na próchnicy. Próchnica to zdecydowanie najpowszechniejsza z chorób zębów – ma ją prawie każdy rodak i jego dziecko. Zignorowanie jej obecności może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważna staje się odpowiednia profilaktyka, mająca zapobiec jej wystąpieniu. Szczególnie zalecanymi zabiegami są fluoryzacja, lakowanie, skaling i piaskowanie zębów.

Czemu warto dbać o swoje zęby?

Utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia zębów powinno być motywowane potrzebą uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu. Poprawna profilaktyka to droga do uniknięcia wizyt u stomatologa celem wykonywania znacznie poważniejszych zabiegów stomatologicznych. Wraz z regularnie stosowanymi działaniami profilaktycznymi, każdy pacjent powinien pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Właściwe i dokładne szczotkowanie zębów, a w dalszej kolejności ich nitkowanie i płukanie pozwala na uzyskanie nienagannie czystego uzębienia.

Skaling i piaskowanie zębów

Skaling i piaskowanie to najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne, mające na celu zredukowanie wpływu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej na zdrowie pacjenta. Ich zadaniem jest usuwanie kolejno kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Skaling wykorzystuje działanie ultradźwięków, które sprawiają, że nagromadzone złogi pękają i w końcu odpadają od powierzchni zębów. Natomiast piaskowanie skupia się na usuwaniu odkładającej się płytki nazębnej przy pomocy specjalnego piasku uderzającego w zęby pod wysokim ciśnieniem. Strumień piasku sprawia, że powierzchnia szkliwa jest dokładnie oczyszczana. Skaling i piaskowanie cechują się niezwykle wysoką skutecznością. W zależności od indywidualnych skłonności do odkładania kamienia i osadu, zabiegi higieny jamy ustnej należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest często wykonywanym zabiegiem wśród najmłodszej grupy pacjentów. Stosujemy go przede wszystkim do zabezpieczenia pierwszych zębów stałych. Sam zabieg polega na dokładnym wypełnianiu naturalnych bruzd powstałych na ich powierzchni, w których nietrudno o gromadzenie się bakterii i innych drobnoustrojów. Ich nadmiar, wraz z gromadzącą się płytką nazębną stają się głównym powodem rozwoju próchnicy. Lakowanie polega na pokrywaniu zębów specjalnym preparatem z wysoką zawartością jonów fluoru, który stopniowo jest uwalniany, wpływając na mineralizację szkliwa. Zanim jednak zalakujemy zęby, musimy je delikatnie, ale dokładnie wyczyścić. Służy temy dostępny w naszym gabinecie zabieg abrazji powietrznej. Dedykowane urządzenie generuje mieszaninę powietrza i specjalnego proszku wyrzucaną z profilowanej dyszy pod ciśnieniem w kierunku oczyszczanej powierzchni. Abrazja powietrzna świetnie sprawdza się w przygotowaniu młodych zębów do lakowania.     

Fluoryzacja

Fluoryzacja to zabieg polegający na pokryciu zębów żelem lub pastą o wysokim stężeniu fluoru, który pozostaje kluczowym pierwiastkiem budującym strukturę szkliwa. Wykonanie tego działania uodparnia szkliwo przed wpływem szkodliwych kwasów oraz drobnoustrojów, wspomaga jego odpowiednią remineralizację i co najważniejsze: tworzy specjalną barierę, utrudniającą przyleganie płytki nazębnej i innych zanieczyszczeń. Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna – to właśnie dlatego jest ona zalecana jako pierwszy zabieg wykonywany podczas wizyty adaptacyjnej. Aby przyniosła ona pożądany skutek, powinna być ona wykonywana pod czujnym okiem higienistki lub stomatologa.

umów się na wizytę

    Wypełnij i wyślij formularz, a my postaramy się odezwać do Ciebie w ciągu kilku najbliższych godzin!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Administratorem danych osobowych jest Risorius Stomatologia Renata Sznajder, Olówkowa 1A lok92, Przychodnia Ordynatorska, 05-800 Pruszków. Pani(a) dane zbierane są w celu przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę w naszej placówce. Podstawą przetwarzania danych jest Pani(a) zgoda. Dane przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji umówionej wizyty. Ma Pan(i) prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich poprawienia, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu do przetwarzania, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda jest dobrowolna i świadoma, jednakże niezbędna do przeprowadzenia procesu rejestracji na wizytę.

    Call Now Button
    Call Now ButtonUmów wizytę