Implantologia w stomatologii jest działem szczególnie ważnym dla pacjentów, którzy posiadają ubytki w uzębieniu. Jej dynamiczny rozwój przyniósł jedno z najskuteczniejszych rozwiązań protetycznych – implanty zębowe. Użycie implantów zębowych pozwala skutecznie zrekonstruować braki występujące w uzębieniu. Dowiedz się, na czym polega proces implantacji wykonywany w naszym gabinecie.
Zabieg wszczepienia implantu – krok po kroku
Implant stomatologiczny swoją budową przypomina niewielkich rozmiarów śrubę. Celem wszczepienia implantu jest stworzenie podłoża dla korony protetycznej – implant w tym przypadku pełni funkcję sztucznego korzenia, który po procesie osteointegracji staje się niemal tak odporny na zniszczenia jak jego naturalny odpowiednik.
Zabieg wszczepienia implantu, nazywany także implantacją, rozpoczyna się od dokładnych badań diagnostycznych. To właśnie wykonanie niezbędnych procedur (tomografii komputerowej, sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta) pozwala m.in. na zweryfikowanie, czy u Pacjenta istnieje możliwość bezpiecznego i skutecznego wszczepienia implantu stomatologicznego.
Następnym etapem jest przygotowanie planu leczenia implantologicznego. Uzyskane informacje pozwalają na dobranie sposobu implantacji, który w późniejszym czasie są konsultowane z pacjentem. W kwestii metody leczenia decydujący głos ma zawsze nasz Pacjent..
Pacjent, który zapoznał się z warunkami leczenia i podpisał niezbędną zgodę na wykonanie zabiegu, może poddać się wprowadzeniu implantu do jamy ustnej. Przed zabiegiem Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu eliminuje się potencjalne dolegliwości bólowe.
Zabieg wszczepienia implantu zajmuje około trzydziestu minut. Rana po zabiegu zostaje zaszyta, a szwy ściągane są po 7-14 dniach od wykonania zabiegu. Za całkowity czas trwania leczenia – od wszczepienia implantu do umieszczenia na nim korony – w większości przypadków przyjmuje się okres ok. 6 miesięcy.
Warto pamiętać, że w zależności od tego, ile czasu minęło od utraty zęba, proces leczenia może być bardziej złożony. Należy wtedy wziąć pod uwagę wykorzystanie przeszczepu kości pod implanty. Krok ten bywa niezbędny w przypadku utraty dużej ilości tkanki kostnej w miejscu ubytku zęba.