Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii, który stanowi ratunek dla wielu pacjentów. Zastosowanie rozwiązań z zakresu chirurgii stomatologicznej pozwoli przeprowadzić leczenie chorób obejmujących jamę ustną – także takich, które pozornie mogą wydawać się bardzo trudnymi, a wręcz niemożliwymi do wyleczenia. Chirurgia stomatologiczna to bez wątpienia coś, co może powodować strach, niemniej jednak – warto jest zdecydować się na rozwiązania z jej zakresu, by cieszyć się zdrowym, nienagannym uśmiechem.
Potencjalni pacjenci często są świadomi, że ich przypadek najprawdopodobniej będzie wymagać leczenia chirurgicznego. Uważamy, że w takiej sytuacji nie warto odwlekać konsultacji z chirurgiem stomatologiem, gdyż każdy dodatkowy dzień bez konsultacji pogarsza sytuację pacjenta. Oczekiwanie sprawia, że choroba postępuje i rozwija się, a to oznacza, że leczenie będzie bardziej inwazyjne i kosztowne. Jeśli widzisz w swojej jamie ustnej coś niepokojącego – jak najszybciej umów się na wizytę konsultacyjną!
Ekstrakcja ósemek
Ekstrakcja ósemek, nazywanych także zębami mądrości, zazwyczaj jest podejmowana w okresie dorosłości pacjenta – między 18 a 50 rokiem życia. Ich obecność w życiu każdego pacjenta jest źródłem wielu trosk i problemów, wynikających między innymi z ich umiejscowienia. Ząb ósmy jest ulokowany w takim miejscu szczęki, że trudno jest go dokładnie wyczyścić, co czyni go szczególnie narażonym na rozwój próchnicy. Dodatkowo, u niektórych pacjentów ząb ten rośnie nieprawidłowo – przyjmuje nieprawidłowy kąt wyrzynania, wyrzyna się częściowo, może także zabraknąć na niego miejsca, co powoduje ściskanie pozostałych zębów.
Ekstrakcja ósemek jest poprzedzona badaniem tomograficznym, celem określenia dokładnego planu ekstrakcji. Zabieg jest wykonywany po uprzednim zastosowaniu znieczulenia, aby zapewnić pacjentowi odpowiedni komfort podczas ekstrakcji. W przypadku, gdy konieczne jest usunięcie zęba zatrzymanego, stosujemy metodę dłutowania.