Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której przedmiotem badań jest leczenie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowanie wszelkich nieprawidłowości w ustawieniu elementów uzębienia. Ortodoncja i działania z jej zakresu mają powody zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Nieleczone wady zgryzu mogą wpłynąć w negatywny sposób na zdrowie Pacjenta, powodując problemy w obrębie samego uzębienia, ale też powodując bóle głowy czy zwyrodnienia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Aparat ortodontyczny w leczeniu wad zgryzu
Aparat ortodontyczny to najpopularniejsze rozwiązanie ortodontyczne pozwalające na usuwanie wad zgryzu w uzębieniu Pacjenta. Spośród z nich możliwe jest dokonanie najbardziej podstawowego podziału, dzielącego aparaty ortodontyczne na stałe i ruchome (wyjmowane). Pierwsze z nich, mocowane są na stałe na uzębieniu Pacjenta, podczas gdy drugie mogą być wyjmowane z jamy ustnej w dowolnym momencie i powinny być stosowane wedle zaleceń ortodonty. Rodzaj aparatu, jaki zostanie zastosowany zależy w największym stopniu od typu wady zgryzu i stopnia jej zaawansowania.
Zaniechanie leczenia wady zgryzu przez specjalistę, jakim jest ortodonta, może mieć niezwykle poważne konsekwencje. Przede wszystkim, niepoprawne ustawienie zębów może doprowadzić do poważnych zaburzeń estetyki i symetrii twarzy czy też innych dolegliwości ogólnoustrojowych. Przy wadach zgryzu rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia między innymi:
- Ukruszeń zębów
- Złamań zębów
- Ścierania zębów
- Bólu w obrębie żuchwy
Wady zgryzu tworzą też inne problemy, z jakimi Pacjent zmaga się na co dzień. Mowa tutaj o kwestiach higieny jamy ustnej, która wraz z niepoprawnym ustawieniem zębów staje się znacznie trudniejsze. Niepoprawne ustawienie zębów sprawia, że zęby nie są poprawnie oczyszczane przy pomocy codziennego szczotkowania czy też nitkowania. Długotrwałe zaniedbania prowadzą do nagromadzenia się płytki nazębnej i dalszego powstawania kamienia nazębnego. Zęby są wtedy podatne na rozwój chorób, takich jak próchnica i paradontoza. Ortodoncja pozwala na zredukowanie szansy na ich wystąpienie, poprzez przywrócenie właściwej pozycji zgryzu.
Aparat na zęby – rodzaje
Spośród aparatów na zęby możliwe jest wyróżnienie aparatów stałych oraz ruchomych. Ich wybór powinien być podyktowany przygotowanym przez ortodontę planem leczenia. Aparaty stałe stosowane przez nasz gabinet mogą być podzielone na dwa najpopularniejsze rozwiązania:
Aparat ortodontyczny stały metalowy – składa się z metalowych zamków umieszczanych na powierzchni zębów, połączonych łukiem. Jest to mniej kosztowny wybór, jednak Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że taki aparat na zęby jest wyraźnie widoczny na zębach , przez co jest mniej estetyczny i w niektórych przypadkach może budzić dyskomfort u jego posiadaczy.
Aparat ortodontyczny stały estetyczny kryształowy – to świetna propozycja dla Pacjentów ceniących dyskrecję połączoną z estetyką. Jego zamki oraz ligatury są wykonywane z przezroczystego materiału, który jest niemal niezauważalny bez dokładniejszego przyjrzenia się. Są one także odporne na zniszczenia.
Aparat ortodontyczny, a wiek Pacjenta
Przy obecnym rozwoju dziedziny, jaką jest ortodoncja, nie istnieje górna granica wieku, przy której niemożliwe jest podejmowanie leczenia ortodontycznego przy pomocy aparatu. Aparat na zęby może być założony w każdym wieku, lecz należy pamiętać o tym, że wiek jest często bardzo ważnym czynnikiem stanowiącym o długości leczenia. W przypadku Pacjentów w wieku przekraczającym 30 rok życia znacząco ograniczona jest możliwość wykorzystania aparatu ruchomego, który wywiera wyraźnie mniejsze siły na łuk zębowy.