Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, skupiająca się na przeciwdziałaniu powstawania próchnicy oraz ewentualnym leczeniu tkanek zaatakowanych przez tę chorobę. W przypadku stomatologii zachowawczej kluczowe staje się nie tylko utrzymanie odpowiedniego stanu uzębienia, ale także zachowanie go w jamie ustnej przez maksymalnie długi czas. Nieleczona próchnica może doprowadzić do szeregu poważniejszych komplikacji, takich jak konieczność wykonania leczenia kanałowego (nazywanego także endodontycznym), które jest nieraz ostatnią deską ratunku przed wykonaniem ekstrakcji zęba.
Wypełnienia kompozytowe
Wypełnienie kompozytowe jest najpowszechniej stosowanym wypełnieniem zęba w stomatologii. Ma ono szereg zalet, które znajdują uznanie w oczach nie tylko samych stomatologów, ale także pacjentów. Przede wszystkim, pozwala ono na wypełnienie ubytków o różnej wielkości — zarówno tych drobnych, jak i takich o pokaźnej wielkości. Stosowany kompozyt jest także bardzo plastyczny, co sprawia, że praca stomatologa staje się znacznie prostsza.
Aby możliwe było jego wykorzystanie, konieczne jest właściwe oczyszczenie uszkodzonego przez próchnicę zęba z zakażonej tkanki. Następnym krokiem jest oddzielenie powstałego ubytku od reszty uzębienia i jego dokładne przygotowanie pod wypełnienie kompozytowe. Dzięki temu stomatolog zyskuje pewność, że będzie ono szczelne i będzie spełniać swoje zadanie, którym jest zabezpieczenie kanałów zęba przed infekcjami powodowanymi przez drobnoustroje.