Blog:

Nasze zęby i coś o tajemniczym pH.

08.04.2014

Jak już uprzednio wspomnieliśmy największym zagrożeniem dla naszych zębów jest kwas lub inaczej środowisko kwasowe w jamie ustnej (tzw. „buzi”), powstające jako wynik przetworzenia cukrów przez bakterie próchnicowe.

Tym razem zatem o tej kwasowości i pH, które regularnie pojawia się w rozmaitych reklamach. Idąc za wikipedią skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Biorąc pod uwagę to co następuje dalej raczej tu poprzestaniemy.

Zobaczmy, jak ta umowna skala przekłada się na życie. Rozciąga się od zera do czternastu. Kwasowość zero to czysty kwas solny. Czternaście to zasada sodowa. Dokładnie pośrodku skali jest czysta chemicznie woda z wartością 7 i ślina, której pH zawiera się w przedziale 6,5-7,5. Zgodnie
z tym co pisaliśmy wcześniej dla stanu naszego uzębienie szczególnie niekorzystne są te pokarmy które nie dość że dostarczają cukru do pracy bakteriom próchnicowym to same z siebie „zakwaszają” środowisko w jamie ustnej obniżając jego pH (w kierunku kwasu solnego). I tak pogarszając sytuację od strony wody mamy: herbatę, kawę (5,5-5), piwo już 4,5 i dalej to co bardzo lubią dzieci: sok pomarańczowy tylko 3,5 i uwaga, napoje typu cola ok. 2,5 (!).

O tym co robią napoje typu cola z zębami można zobaczyć w serwisie www.youtube.com, o tym co te napoje robią dalej z układem pokarmowym pozostaje się tylko domyślać. Proszę wierzyć, że u pacjentów deklarujących spożycie tego typu napojów zęby są widocznie zdegenerowane, a terapia trudna ze względu na silnie zdemineralizowanie szkliwa i osłabienie całej struktury zębów pogarszające warunki do oczyszczenia ubytków i „sklejenia” wypełnień z pozostałą tkaną.

Pozostaje zatem po raz kolejny namawiać na przyzwyczajenie dzieci do picia wody, przypominać, że czyszczenie wieczorne winno być już ostatnim akordem dnia.

Szanowni Państwo,

Witamy serdecznie na stronie naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Siedzibą naszych gabinetów są Żyrardów i Pruszków. Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko dbanie o swoją wizytówkę, ale także dbanie o pewność, że nie zaskoczy nas niespodziewany ból czy długotrwałe leczenie. Dlatego warto regularnie odwiedzać nasze gabinety i pamiętać, że nowoczesny dentysta stara się wykonywać zabiegi całkowicie bez bólu. W naszych gabinetach oferujemy pełen zakres świadczeń ogólnostomatologicznych (stomatologia dorosłych), w tym także endodoncji oraz protetyki. Staramy się, aby zabiegi przebiegały z użyciem znieczulenia w miłej i bezbolesnej atmosferze. Pacjentom trudnym i obarczonym dentofobią oferujemy gaz rozweselający (sedacja wziewna), która uznawana jest za najbezpieczniejszą formę uspokojenia i znieczulenia pacjenta w stomatologii. W naszych gabinetach szczególnie mile widziani są najmłodsi pacjenci. Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest kolejną dziedziną leczenia, która jest dostępna w naszej ofercie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Państwa pociechy mogą czuć strach przed pierwszą wizytą, dlatego oferujemy bezpieczne i skuteczne leczenie zębów oraz doświadczony zespół, który podchodzi z troską do swoich pacjentów. W przypadku leczenia dzieci świetnie sprawdza się sedacja wziewna. Tym samym dentysta dla dzieci nie będzie się kojarzyć z bólem, a najmłodsi chętniej będą dbać o zęby i codzienną higienę jamy ustnej. W ramach naszych specjalizacji oferujemy także leczenie wad zgryzu, w naszym zakresie znajduje się zarówno ortodoncja dziecięca jak i ortodoncja dorosłych. Powinniśmy pamiętać, że leczenie wad zgryzu powinno się rozpocząć jak najszybciej – to gwarantuje szybkie uzyskanie pożądanych efektów. Lekarz konsultujący przedstawi Państwu indywidulany plan leczenia dobierając właściwe rozwiązanie dobierając odpowiedni aparat ruchomy lub aparat stały. Leczenie nawet u dojrzałych osób także jest możliwe i kończy się sukcesami i pięknym uśmiechem – wystarczy tylko umówić się na wizytę! Nasz stomatolog przygotuje plan leczenia, który będzie obejmować ochronę zębów, wypełnienie ubytków oraz wybór odpowiedniego aparatu pod Państwa potrzeby. Leczenie w naszych gabinetach zawsze przebiega w miłej atmosferze – zachęcamy i zapraszam do pierwszej wizyty!

Lek. Dentysta Renata Sznajder