Blog:

Stomatolog jak kardiolog

08.07.2016

Jak tylko możemy staramy się Państwu wytłumaczyć, że organizm ludzki skomplikowaną maszyną jest. Wszystkie procesy w naszym organizmie powiązane są ze sobą. Nasza kondycja zależy głównie od tego czym oddychamy, co jemy, jak jemy. Pierwszym miejscem, w którym pojawiają się (i są lekceważone powszechnie) to stany zapalne w jamie ustnej – głownie próchnicowe i odpróchnicowe.  Statystki choroby próchnicowej w Skandynawii nie są tak imponujące dlatego, że stomatologia jest tam na o tyle wyższym poziomie. Przede wszystkim wykonano tam ogromną pracę profilaktyczną  i społeczną w prowadzając w życie prostą zasadę, że  zapobiegać jest zawsze taniej niż naprawiać, zatem na o wiele wyższym poziomi jest tam po prostu społeczna świadomość problemu i konsekwencji w przypadku zaniedbań.. Staramy się także jak możemy udowadniać, że stomatolog obok lekarza rodzinnego, jest tzw. lekarzem pierwszego kontaktu, porządki z ciałem od buzi bowiem zacząć trzeba…  

Bakteria wywołująca choroby przyzębia uruchamia mechanizm procesów zapalnych. Procesy te mimo, że zachodzą w jamie ustnej wytwarzają cząsteczki aktywujące zapalenie rozsiane w całym organizmie. Szybszej degradacji i wyeksploatowaniu niepostrzeżenie podlegają niektóre tkanki. Układ odpornościowy pozostaje pobudzony i aktywowany obniżając zdolność do ochrony organizmu przed innymi infekcjami i zakażeniami. Powierzchnia tkanek przyzębia objęta zapaleniem odpowiada wielkości dłoni. To tak, jak byśmy nosili nieustającą ranę o tak dużej powierzchni.

Kolejne badania naukowców w coraz większych szczegółach pokazują, że te stany zapalne prowadzą do destrukcji tkanki łącznej i kostnej, mają wpływ na choroby tętnic, powstawanie niestabilnej blaszki miażdżycowej, a tym samym predysponują wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (ze wszystkimi jej konsekwencjami, czyli zawałem i niewydolnością serca), czy udaru mózgu. Czyli chorobami pozostającymi na pozycjach 1, 2 i 8 (nadciśnienie) na liście 10 najczęstszych przyczyn zgonów Polaków.

A zatem związek pomiędzy stomatologią i kardiologią jest oczywisty i nierozerwalny.

Pozostaje nam jeszcze zależność cukrzycy i chorób przyzębia, która jest dwukierunkowa. Cukrzyca powoduje wzmożoną skłonność do infekcji, a tym samym stanów zapalnych przyzębia. Natomiast jeśli u pacjenta występuje stan zapalny przyzębia to utrudnia, a nawet uniemożliwia wyrównanie cukrzycy. I tak spirala nakręca się, a cukrzyca pozostaje na liście jako zabójca numer 9.

Zatem zapraszam do naszych gabinetów Państwa dorosłych i Wasze dzieci na przeglądy i czyszczenie z kamienia nad- i poddziąsłowego. Nie dajcie wyprzedzić się chorobom. Żyjcie zdrowo i długo.

 

 

Szanowni Państwo,

Witamy serdecznie na stronie naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Siedzibą naszych gabinetów są Żyrardów i Pruszków. Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko dbanie o swoją wizytówkę, ale także dbanie o pewność, że nie zaskoczy nas niespodziewany ból czy długotrwałe leczenie. Dlatego warto regularnie odwiedzać nasze gabinety i pamiętać, że nowoczesny dentysta stara się wykonywać zabiegi całkowicie bez bólu. W naszych gabinetach oferujemy pełen zakres świadczeń ogólnostomatologicznych (stomatologia dorosłych), w tym także endodoncji oraz protetyki. Staramy się, aby zabiegi przebiegały z użyciem znieczulenia w miłej i bezbolesnej atmosferze. Pacjentom trudnym i obarczonym dentofobią oferujemy gaz rozweselający (sedacja wziewna), która uznawana jest za najbezpieczniejszą formę uspokojenia i znieczulenia pacjenta w stomatologii. W naszych gabinetach szczególnie mile widziani są najmłodsi pacjenci. Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest kolejną dziedziną leczenia, która jest dostępna w naszej ofercie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Państwa pociechy mogą czuć strach przed pierwszą wizytą, dlatego oferujemy bezpieczne i skuteczne leczenie zębów oraz doświadczony zespół, który podchodzi z troską do swoich pacjentów. W przypadku leczenia dzieci świetnie sprawdza się sedacja wziewna. Tym samym dentysta dla dzieci nie będzie się kojarzyć z bólem, a najmłodsi chętniej będą dbać o zęby i codzienną higienę jamy ustnej. W ramach naszych specjalizacji oferujemy także leczenie wad zgryzu, w naszym zakresie znajduje się zarówno ortodoncja dziecięca jak i ortodoncja dorosłych. Powinniśmy pamiętać, że leczenie wad zgryzu powinno się rozpocząć jak najszybciej – to gwarantuje szybkie uzyskanie pożądanych efektów. Lekarz konsultujący przedstawi Państwu indywidulany plan leczenia dobierając właściwe rozwiązanie dobierając odpowiedni aparat ruchomy lub aparat stały. Leczenie nawet u dojrzałych osób także jest możliwe i kończy się sukcesami i pięknym uśmiechem – wystarczy tylko umówić się na wizytę! Nasz stomatolog przygotuje plan leczenia, który będzie obejmować ochronę zębów, wypełnienie ubytków oraz wybór odpowiedniego aparatu pod Państwa potrzeby. Leczenie w naszych gabinetach zawsze przebiega w miłej atmosferze – zachęcamy i zapraszam do pierwszej wizyty!

Lek. Dentysta Renata Sznajder