Leczenie uzębienia bywa często koniecznym krokiem . Pacjenci często odczuwają nieuzasadniony lęk przed leczeniem kanałowym. Dowiedz się, czym jest leczenie kanałowe i dlaczego warto wykonać ten zabieg z użyciem mikroskopu.
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe jest zabiegiem z zakresu endodoncji – działu stomatologii, który zajmuje się m.in. chorobami miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich narzędzi umożliwiających dokładne oczyszczanie kanałów z zębowych. W nowoczesnej endodoncji do kontroli precyzji leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry – służące pomiarowi długości kanału zębowego.
Jedną z sytuacji, w których endodoncja może okazać się zbawienna, jest nieodwracalna infekcja miazgi przez zaawansowaną próchnicę. Często w takich sytuacjach mamy do czynienia z silnym bólem, i nieprzyjemnym zapachem wywołanym silnym, zgorzelinowym stanem zapalnym.
Obnażenie miazgi z powodu uszkodzenia urazowego zęba to następny powód, przez który leczenie kanałowe może okazać się konieczne. Dotyczy to złamania korzeni, pęknięć i złamań korony zębowej, uszkodzonych na skutek urazów w życiu codziennym – upadków, uderzeń lub w trakcie gryzienia.
Leczenie kanałowe znajduje swoje zastosowanie w znacznie większej ilości przypadków. Każdą zauważoną nieprawidłowość należy skonsultować ze stomatologiem, który określi drogę leczenia.
Zalety stosowania mikroskopu w endodoncji
Leczenie kanałowe wykazuje dużą skuteczność. Mimo wszystko, niedokładne wykonanie zabiegu zwiększa prawdopodobieństwo powstania, powikłań – stanów zapalnych, ropni przez co konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu powtórnego leczenia kanałowego, tzw. reendo, lub w skrajnych przypadkach resekcji zęba. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku zębów leczonych wiele lat temu, i w niedokładny sposób, zwłaszcza w latach gdy urządzenia takie jak mikroskop czy endometr nie były stosowane w codziennym leczeniu. Istnieje jednak metoda, która wnosi komfort i jakość pracy stomatologa na wyższy poziom.
Większy spokój – zarówno stomatologowi, jak i pacjentowi – zapewni wykonanie leczenia kanałowego pod mikroskopem. Mikroskop operacyjny jest w stanie powiększyć obraz nawet do 25 razy, dzięki czemu stomatolog jest w stanie precyzyjnie i dokładnie odnaleźć kanały zęba – często słabo widoczne lub silnie zakrzywione. Dzięki temu, stomatolog może w trakcie jednej wizyty oczyścić większą ilość kanałów korzeniowych, jednocześnie zmniejszając szanse na reinfekcję.