Profilaktyka stomatologiczna to wszystkie działania mające na celu efektywne zapobieganie wszelkim chorobom atakującym szkliwo oraz przyzębie, ze szczególnym skupieniem na próchnicy. Próchnica to zdecydowanie najpowszechniejsza z chorób zębów – ma ją prawie każdy rodak i jego dziecko. Zignorowanie jej obecności może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważna staje się odpowiednia profilaktyka, mająca zapobiec jej wystąpieniu. Szczególnie zalecanymi zabiegami są fluoryzacja, lakowanie, skaling i piaskowanie zębów.
Czemu warto dbać o swoje zęby?
Utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia zębów powinno być motywowane potrzebą uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu. Poprawna profilaktyka to droga do uniknięcia wizyt u stomatologa celem wykonywania znacznie poważniejszych zabiegów stomatologicznych. Wraz z regularnie stosowanymi działaniami profilaktycznymi, każdy pacjent powinien pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Właściwe i dokładne szczotkowanie zębów, a w dalszej kolejności ich nitkowanie i płukanie pozwala na uzyskanie nienagannie czystego uzębienia.
Skaling i piaskowanie zębów
Skaling i piaskowanie to najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne, mające na celu zredukowanie wpływu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej na zdrowie pacjenta. Ich zadaniem jest usuwanie kolejno kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Skaling wykorzystuje działanie ultradźwięków, które sprawiają, że nagromadzone złogi pękają i w końcu odpadają od powierzchni zębów. Natomiast piaskowanie skupia się na usuwaniu odkładającej się płytki nazębnej przy pomocy specjalnego piasku uderzającego w zęby pod wysokim ciśnieniem. Strumień piasku sprawia, że powierzchnia szkliwa jest dokładnie oczyszczana. Skaling i piaskowanie cechują się niezwykle wysoką skutecznością. W zależności od indywidualnych skłonności do odkładania kamienia i osadu, zabiegi higieny jamy ustnej należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku.